Şcoala Gimnazială „Gheorghe Ciobanu” şi-a cinstit ocrotitorul

Sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe a fost marcată în mod deosebit marţi, 23 aprilie 2024, la Şcoala Gimnazială „Gheorghe Ciobanu” din localitatea Andrieşeni, judeţul Iaşi. În această zi, este cinstit Ocrotitorul spiritual al instituţiei de învăţământ, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă. În prezenţa a sute de elevi, alături de care s-au aflat cadrele didactice şi alţi invitaţi, părintele paroh Nicu Axinte a oficiat o slujbă de Te Deum. Astfel, au fost înălţate rugăciuni de mulţumire pentru toate binefacerile revărsate de Dumnezeu asupra dascălilor şi copiilor care studiază în instituţia de învăţământ amintită. De asemenea, s-au pomenit în cadrul Parastasului profesorii care au predat la şcoala din Andrieşeni şi care s-au mutat în lumea veşniciei. Părintele paroh Nicu Axinte a adresat celor prezenţi un cuvânt de folos duhovnicesc în care a amintit cum se poate propovădui cuvântul lui Dumnezeu. În cadrul manifestărilor dedicate cinstirii ocrotitorului şcolii a fost organizat un atelier de încondeiere a ouălor.

Învăţătorul Gheorghe Ciobanu, primul cadru didactic absolvent al Şcolii Normale din Iaşi, a fost numit la Şcoala Andrieşeni în toamna anului 1890. El a fost bazele unui învăţământ modern în școala din Andrieşeni, pe care a slujit-o cu devotament vreme de patru decenii. (Constantin Ciofu)