Odoare şi icoane sfinţite în Parohia Andrieşeni

În paraclisul Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” – Andrieşeni, ce aparţine de Protopopiatul I Iaşi, judeţul Iaşi, au fost sfinţite duminică, 14 aprilie 2024, noile obiecte bisericeşti şi icoane, achiziţionate recent. Două cruci, două sfeşnice, două candele şi cinci icoane au fost stropite cu Agheasma mică de părintele paroh Nicu Axinte, după ce a citit rugăciunile specifice. Obiectele bisericeşti şi icoanele au fost donate de câţiva credincioşi din parohie, iubitori şi trăitori ai credinţei ortodoxe străbune. „Bunul Dumnezeu să răsplătească tuturor celor care s-au gândit să înfrumuseţeze actualul locaş de închinare cu aceste odoare atât de necesare. Mulţumim celor care au avut iniţiativa de a oferi obiectele bisericeşti pe care le vom folosi la oficierea sfintelor slujbe. Acestea vor fi trecute în inventarul parohiei şi vor fi întrebuinţate la sfintele slujbe pe care le vom oficia după ce Bunul Dumnezeu ne va ajuta să terminăm parţial lucrările din noua biserică”, s-a exprimat preotul paroh Nicu Axinte.