Milă creştină pentru o familie nevoiaşă

Grija pentru sufletele celor răposaţi este o datorie creştină a ortodocşilor. Nu de puţine ori se întâmplă ca o rudă apropiată sau un cunoscut să plece la cele veşnice şi să nu aibă cine purta rânduielile bisericeşti. Ştim cu toţii cât de importantă este rugăciunea pentru cei adormiţi, dar mai ales grija faţă de cel care a plecat în lumea veşniciei. Unii din cei care pleacă din această lume sunt înconjuraţi de dragostea familiei, care se ocupă de toată rânduiala, iar alţii sunt uitaţi de toţi. De asemenea, există familii sărace care nu au posibilităţi materiale să îngroape pe unul dintre cei dragi care pleacă la Domnul. La fel a fost şi cazul unui enoriaş din parohia noastră, care, din cauza unei boli necruţătoare, a murit, lăsând în urmă soţia şi copiii. Întrucât această familie este săracă, neavând posibilitatea de a suporta cheluielile de înmormântare, mai mulţi oameni binevoitori au sărit în ajutor. Astfel, prin grija familiei părintelui paroh Mihai Cepeliuc, toate cele necesare slujbei de înmormântare au fost cumpărate pentru a fi oferite de sufletul celui adormit. În acelaşi timp, a fost oferită o masă cu trei feluri de mâncare pentru aproape 100 de persoane. Această faptă de milostenie iubitoare a arătat că Biserica lucrează în această parte a judeţului Iaşi, atât prin rugăciune, cât şi prin dragostea arătată faţă de “fraţii mai mici ai Mântuitorului”. Dumnezeu să răsplătească tuturor celor care au devenit mâinile prelungite ale lui Dumnezeu şi să ne ajute pe toţi să biruim moartea prin Înviere!