Recunoștință pentru enoriașii Parohiei Andrieșeni

„Precum casei lui Zaheu s-a făcut mântuire, Hristoase, cu intrarea Ta, aşa şi acum cu intrarea sfinţilor Tăi slujitori şi, cu aceştia, a sfinţilor Tăi îngeri, dă pacea Ta casei acesteia şi cu milostivire o binecuvintează, mântuind şi luminând pe toţi cei ce vor locui în ea”. (Rânduiala binecuvântării casei)

Dreptslăvitori enoriaşi ai Parohiei Andrieşeni,

Bunul Dumnezeu ne-a ajutat ca în zilele de luni, marţi, şi miercuri ale acestei săptămâni, să ajungem în casele frăţiilor voastre cu Molitfa Postului Mare. Am înălţat o rugăciune către Preamilostivul Dumnezeu în locul unde vă duceţi în mare parte viaţa de zi cu zi. În acelaşi timp, am reuşit prin intermediul vizitelor pastorale să vă cunosc mai bine pe fiecare în parte, să vă ascult necazurile şi bucuriile. Am rămas impresionat de dragostea şi bucuria cu care m-aţi primit, iar acest lucru arată că iubiţi Ortodoxia. Primirea preotului este un semn al prezenţei lui Dumnezeu în inimile şi în casele oamenilor, un semn al acceptării prin credinţă a iubirii şi ocrotirii Părintelui Ceresc în viaţa noastră.

Vă mulţumesc pentru dragostea și căldura sufletească arătată!

Îl rog pe Dumnezeu să vă dăruiască în continuare post binecuvântat, cu pace, cu bucurie şi cu sănătate!

Preotul Nicu Axinte, parohul Parohiei Andrieşeni