Credincioşi din comuna Andrieşeni, la Taina Sfântului Maslu oficiată de PS Antonie la Mănăstirea Hadâmbu

Un grup de pelerini din comuna Andrieşeni a participat duminică, 31 martie 2024, la Taina Sfântului Maslu oficiată la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi de către Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi. Din soborul slujitorilor care s-au rugat în prezenţa a peste două mii de oameni veniţi din mai multe părţi ale ţării a făcut parte şi părintele Nicu Axinte de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Andrieşeni. Părintele paroh i-a însoţit pe enoriaşii din Andrieşeni care au dorit să participe la acest moment duhovnicesc. La finalul Tainei Sfântului Maslu, credincioşii au fost binecuvântaţi de Preasfinţitul Antonie şi de părintele Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, care a organizat numeroase acţiuni de binefacere în comuna Andrieşeni şi care a sprijinit lucrările de construcţie ale bisericii parohiale. După ce s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, pelerinii s-au întors la casele lor cu bucurie în suflet pentru darurile duhovniceşti primite de la Dumnezeu.

În Postul Mare, la Mănăstirea Hadâmbu se va oficia din nou Taina Sfântului Maslu în Duminica Floriilor, pe 28 aprilie, de la ora 17:00. Slujba va fi oficiată de Preasfinţitul Părinte Nichifor Botoşăneanul, Episcop-vicar al Eparhiei Iaşilor.