Activităţi filantropice şi culturale în parohia Andrieşeni

În comuna Andrieşeni din judeţul Iaşi s-a derulat, cu prilejul sărbătorilor de Paşti, proiectul “Cu un ou, să facem Paştile împreună”. Acţiunea a avut loc în cadrul unui parteneriat între parohia “Sfântul Ierarh Nicolae” – Andrieşeni şi Şcoala Generală “Gheorghe Ciobanu” Andrieşeni. În a doua zi de Paşti, Şcoala Generală Andrieşeni şi-a cinstit ocrotitorul.

În perioada Postului Mare, parohia “Sfântul Ierarh Nicolae” – Andrieşeni din Protopopiatul Iaşi 1 şi Şcoala “Gheorghe Ciobanu” Andrieşeni au derulat un parteneriat de colaborare. La propunerea părintelui paroh Mihai Cepeliuc, copiii au adunat ouă la şcoală, unde au fost vopsite. Cu sprijinul credincioşilor au fost adunaţi bani pentru cumpărarea de cozonaci, iar mamele copiilor au pregătit pască. Toate acestea au fost pregătite pentru Sâmbăta Mare, când, copiii, îmbrăcaţi în costume naţionale, au mers în satele Andrieşeni, Glăvăneşti şi Buhăeni, unde au oferit peste 50 de pachete bătrânilor singuri sau bolnavi şi familiilor defavorizate cu mulţi copii. “Acest proiect a fost coordonat de înv. Mariana Popescu. Copiii au văzut pe chipurile bătrânilor bucuria şi mai ales le-au reamintit că nu sunt singuri, chiar dacă fiii lor au plecat peste hotare. Şcolarii au încercat să le mângâie bătrâneţile şi să le explice că Biserica şi Şcoala sunt alături de ei”, ne-a spus pr. paroh Mihai Cepeliuc. În Sâmbăta Mare copiii de la Şcoala Generală din Andrieşeni au expus în paraclisul parohiei ouă încondeiate şi icoane pictate în perioada Postului Mare.