Taina Sfântului Maslu şi Sfânta Liturghie în Parohia Andrieşeni

În paraclisul Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” – Andrieşeni, Protopopiatul I Iaşi, judeţul Iaşi, s-a reluat în noaptea de joi, 29 februarie, spre vineri, 1 martie 2024, slujirea Tainei Sfântului Maslu şi Sfintei Liturghii. Alături de părintele paroh Nicu Axinte, au mai slujit alţi trei preoţi şi un diacon, iar răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri psalţi. Cele două slujbe au fost precedate de Agheasma mică şi de Acatist.

Tradiţia oficierii celor două slujbe în prima joi spre vineri din lună datează de mai mulţi ani şi a fost instituită de către părintele Mihai Cepeliuc, mutat la Domnul în luna decembrie 2023, după 38 de ani de slujire în funcţia de paroh.

Credincioşii sunt aşteptaţi în seara zilei de joi, 4 aprilie, de la ora 22:00, la slujba Acatistului, urmată de Taina Sfântului Maslu, şi de Sfânta Liturghie.